Kárpáti erdeink kutatása

A közösségi jelentőségű erdei élőhelyek állapotáról jelenleg korlátosak az ismereteink. A rendszeresen gyűjtött erdészeti- és természetvédelmi adatok közül hiányoznak a finom térléptékben megjelenő, az erdők minőségét lényegesen meghatározó elemek. A jelenlegi adatoknál tematikailag gazdagabb és térben több léptékben elemezhető adatokra van szükség ahhoz, hogy természetvédelmi és gazdálkodási szempontból egyaránt előnyös beavatkozásokat, kezeléseket lehessen tervezni. Az érintettek (erdőgazdálkodó, természetvédelem, civilek) által közösen javasolt és kidolgozott változók felmérése kiszolgálja a mindennapi gyakorlatot, alapot teremt a kiegyensúlyozott szektorközi tárgyalásokhoz. Emellett a változók egy része a beavatkozások hatásának nyomon követésére, monitorozás elvégzésére is alkalmas.

Mivel ilyen típusú adatgyűjtésre kiforrott protokoll nem áll rendelkezésre, a projekt a konkrét célterületeken elvégzett munka kapcsán a már megindult sok szempontú erdőfelmérések módszerét fejleszti tovább, vagyis együttesen vizsgálja az erdők fajösszetételét és szerkezeti jellemzőit úgy, hogy az egyes erdőjellemzők sajátos térbeli mintázatai (pl. holtfák elhelyezkedése, cserjeszint mintázata) külön-külön elemezhetőek legyenek. Ilyen típusú felméréshez a hagyományos, szubjektív foltmintázaton alapuló élőhelytérképezés nem alkalmas. A projekt célja egy újszerű, de nem előzmény nélküli, ponthálózatban végzett egységes adatgyűjtésen alapuló módszertan kidolgozása, melynek adataiból egyszerű térinformatikai módszerekkel objektív és változónként független folttérképek nyerhetők ki.

Egyesületünk immár második éve vesz részt a terepi felmérésben, mely során a fent említett adatbázis építése a fő feladatunk. Eddig, és jelenleg is az Aggteleki-karszt területén végezzük a felmérést, a későbbiekben pedig a Mátrában is folytatódnak a munkálatok. A teljes projekt a Börzsöny, Mátra és Aggteleki-karszt területét érinti, több partner bevonásával.

További információk és eredmények ezen a linken érhetőek el.

Az „Erdei életközösségek védelmét megalapozó többcélú állapotértékelés a magyar Kárpátokban” című projekt a Svájci Hozzájárulás támogatásával valósult meg.