Zúzmótérképezés a Sajó-völgyben

A Zöld Akció Egyesület 2008-tól végez zuzmótérképezést a Sajó-völgyben. A zuzmótérképezés és a hozzá kapcsolódó zuzmóflorisztikai adatgyűjtés elsődleges célja az élő szervezeteket, így az emberi egészséget is károsító légszennyező hatások meghatározása a jelentős légszennyezőanyag kibocsátó ipari létesítmények hatásterületein.

2013-ban a Wanhua-Borsodchem Zrt. hatásterületén folytattuk zuzmófelmérésünket a Norvég Civil alap és a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával, melynek első szakasza 2014 március végén fejeződött be. Ez a munkánk is arra irányul, hogy megalapozzon egy biológiai monitoring hálózatot a Sajó-völgy központi részén. A felméréshez szakmai fórum, és iskolai előadások is kapcsolódtak.

A vizsgálat során a fán élő (epifiton) zuzmókat vizsgáltuk a területet ért kén-dioxid, nitrogén-oxidok és nehézfémek mennyiségének meghatározása céljából. A zuzmótérképezés első szakasza során sikerült az üzemterület környezetének zuzmótérképét megrajzolni és így az egyes szennyezettségi zónákat elkülöníteni. A vizsgálat első szakaszában 5 ponton zuzmóanyagból nehézfém mennyiség meghatározásához növényi anyagot gyűjtöttünk, melyet a NÉBIH miskolci laboratóriuma vizsgált meg. Ezekben a mintákban az ólom, higany és kadmium mennyiségét vizsgáltuk. Mivel a fán lakó zuzmótelepek hosszabb ideig a hatásterületen élnek a levegőből ülepedő nehézfémeket szervezetükben felhalmozzák így alkalmasak pl. az ülepedő nehézfém mennyiségének becslésére is.

Mivel a zuzmó növényi anyag nehézfém tartalmára vonatkozó szabvány nincs, a talajra vonatkozó nehézfém szennyezettségi határértékeket vettük figyelembe ahhoz, hogy mintáink eredményeit viszonyítani tudjuk. Ennek eredményeként egy mintavételi pont esetében a laboratórium mérés a határértéket éppen meghaladó higany jelenlétét mutatta ki. A többi mintavételi ponton a zuzmóanyag higanytartalma határérték alatti. Ólom esetében a zuzmó növényi anyag mennyisége – a talajra vonatkozó határértékekhez képest – határérték alatti, de egyes pontokon változó mennyiségű. Kadmium esetében az üzemterület környezetében nem találtunk határérték feletti mennyiséget.

Vizsgálataink tájékoztató jellegűek. A zuzmók csak azt jelzik, hogy hol érdemes a kapott eredmények tükrében tovább vizsgálódni. Méréseinkkel arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a jelentős környezetterheléssel járó ipari üzemek környékén szükséges volna biomonitoring vizsgálatokat is végezni párhuzamosan a műszeres mérésekkel, hogy a kikerülő légszennyező anyagok élő szervezetekre kifejtett hatását is jelezni lehessen.

A vizsgálat részletes jelentése és eredményei ebben a dokumentumban olvashatóak.

A munkánkat 2013-14-ben a Norvég Civil Alap NCTA-2013-3286-E számú, és a Vidékfejlesztési Minisztérium PTKF/1332/2013 számú pályázatai támogatták. A pályázatokhoz kapcsolódóan a munkáról egy kisfilm is készült, amely az alábbi linken tekinthető meg.

[print_gllr id=519 display=short]